Üye Girişi

Ziyaretçi Sayacı

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün0
mod_vvisit_counterDün168
mod_vvisit_counterBu hafta549
mod_vvisit_counterBu ay549
mod_vvisit_counterToplam477662

Sitedekiler

Şu anda 10 konuk çevrimiçi
Bizler sekiz il olarak bir araya geldik ve tek yumruk olduk, sizlerden de bunu bekliyoruz... PDF Yazdır
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

Fuarın açılış konuşmasını EGEM Platformu Dönem Başkanı, Genel Başkanımız Recep Gezinti yaptı. Gezinti’nin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar birer konuşma yaptı.

 Bizler sekiz il olarak bir araya geldik ve tek yumruk olduk, sizlerden de bunu bekliyoruz.

Gezinti yaptığı konuşmada; "Bildiğiniz üzere, 7 yıl önce kurduğumuz Platformumuz, sizlerden aldığı destekle her geçen gün daha da güçlenmektedir. Amacı güç birliği yaparak Ege insanının birlik ve beraberlik içerisinde, bölge ekonomisinin, turizminin, tarımının, yer altı ve yer üstü kaynaklarının, tarihinin tanıtılması ve yükseltilmesi kapsamında bir araya gelmesini sağlayarak ülkeye örnek olmaktır.

Tarih boyunca birçok medeniyetlerin yaşadığı, adeta açık hava müzesini andıran bölgemizin kalkınmasında, öncelikli projelerin hayata geçirilmesi hem ülkemiz adına hem de bölgemiz adına büyük önem arz etmektedir. Bölgemizin çalışkan, cefakar ve fedakar insanları bunu hak etmektedir. Yıllarca ülke kalkınmasında Lokomotif görevi yapan bölgemizin hiçbir eksiği yoktur. Şimdiye kadar yiğit efelerimiz gibi hep tek başına mücadele eden hemşerilerimiz, birlik ve beraberlik içerisinde büyük projelere imza atacaklardır. Buradaki tabloda bunun göstergesidir İleri demokrasilerin en olmazsa olmazlarından bir tanesi sivil toplum örgütleri ve bu örgütlerin oluşturduğu lobilerdir. Bugün Batı dünyasında Ülkemizin çıkarlarını savunmak üzere lobi faaliyetlerine ne derece önem verildiği hepinizin malumudur. Ülkemizde de bu durum çok farklı değildir. Egeliler olarak Diğer bölgelerin lobicilik faaliyetlerine hep gıpta ederiz. Egelilerin bölgesel çıkarlarını savunmak üzere bir araya gelememelerinden şikâyet ederiz. Bizler sekiz il olarak bir araya geldik ve tek yumruk olduk, sizlerden de bunu bekliyoruz.

Kültürel değerlerimiz, nesillerdir bizlere aktarılan ananelerimiz, günümüz hızlı yaşam koşullarında yitip gitmektedir. Geçmişte kalan damak tatlarını hepimiz ara sıra özlemle ararız bunları da kaybetmemek adına hepimiz çaba harcamalıyız. bu tür organizasyonlar bunları diri tutma çabasıdır. Eminim sizlerde stantlarımızı gezerken bu llezzetleri yaşayacaksınız.

Bir başka önemli konuda bürokrasideki konumumuz. Biz Platform yöneticileri, her ortamda, her toplantıda, bu husustaki sıkıntıları dile getirmekteyiz. Burada da bir cümleyle de olsa belirtmek isterim. Ege insanı çalışkan, dürüst, fedakâr ve gururlu insanlardır. Açıkçası, istemesini de çok iyi bilmeyen insanlardır.  Ama biz bu değerleri bulup çıkarmalıyız. Burada hem bizlere hem siyasilerimize büyük görevler düşmektedir. Lütfen bu konuda ne yapmalıyızı bir kez daha hep beraber sorgulayalım. Bunun mutlaka ülkemiz ve bölgemiz hayrına olacağı kanaati aşikardır. 

burada emeği geçen tüm derneklerimize, gençlerimize, organizasyon firmasına ve elemanlarına teşekkür ediyorum. Ayrıca, bizleri kırmayıp bu organizasyonda yer almak için kilometrelerce yol kat edip bizleri gururlandıran, bizlere destek veren çok değerli katılımcılarımıza, açılışımızı onurlandıran siz değerli misafirlerimize bir kez daha teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum" dedi.

Manisa Şehzadeler Mehter’inin marşlarıyla karşılanan davetliler, daha sonra Ege yöresine ait halkoyunlarını izledi. Etkinlikte Manisalı gençler, konuklara mesir macunu dağıttı. Tanrıverdi, yaptığı konuşmada, Ege Bölgesi'nin büyüyen, gelişen ve ülke ekonomisine katkısı her geçen gün artan bir bölge olduğunu, “Mesirinden dericiliğine, zeybeğinden üzümüne, harmandalından zeytinyağına, tekstilinden kaymağına kadar birçok katma değerimiz vardır. Bu değerlere sahip çıkmak onları gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin görevidir. Bugün Egeliler olarak ortaya konan bu güzel birlik ve beraberlik fotoğrafı geleceğimiz için bizleri daha da motive etmektedir” dedi. İzmir Milletvekili Oktay Vural da etkinliği gerçekleştiren Egem Platformu yöneticilerine teşekkür ederek, "Ankara' nın soğuk havasını, Ege'nin sıcak havasıyla ısıttınız" dedi.

Mesir saçımı heyecanlandırdı;

Yapılan konuşmalarına ardından Vali Halil İbrahim Daşöz, Vekillerimiz, Hüseyin Tanrıverdi, Selçuk Özdağ, Muzaffer Yurttaş, Sümer Oral, Erkan Akçay ve diğer bölge milletvekilleri, fuar alanının açılışını yaparak, Hafsa Sultan ve Merkez Efendi ile birlikte katılımcılara mesir saçtılar, ardından Ege il, ilçe ve beldelerinin stantlarını gezdiler. Fuarın gözdesi yine mehter ve mesiri ile ün yapan Manisa oldu.

5. Ege İlleri Tanıtım Günleri ve Etkinliklerine katılan Devlet Bahçeli ve beraberindeki milletvekilleri, genel merkez yöneticileri ile birlikte vatandaşların yoğun ilgi ve sevgi gösterileriyle karşılandı. Bahçeli, Ege illerinden gelen yöresel ürünlerin sergilendiği stantlar başta olmak üzere bütün stantları tek tek ziyaret ederek bilgi aldı.

Ankara'da Ege Rüzgarı;

Ege Bölgesi'nin tarihi, turistik, kültürel ve ekonomik değerleri başkentlilerle buluşturuldu. Ege İlleri Kültür Sanat Turizm Tanıtım Platformu üyeleri, stantlarda yörelerine ait tüm değerleri tanıtmaya çabaladı.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde başkentlilerle buluşan etkinlikte tarihi, turistik, kültürel, el sanatları, tarımsal ürünlerle turizm, sanayi ve ticaret değerlerinin yanı sıra kurulan stantlarda Ege Bölgesi'ne özgü başta zeytin, zeytinyağı ve sabun gibi yöresel ürünlerin tanıtımı ve sunumu devam ediyor. Yöresel kıyafetleri ile de ilgi çekmeye çalışan Egeliler, mehteran takımı, zeybek ekibinin gösterileri renkli görüntülere sahne oldu.

Program kapsamında Manisalılar etkinliklerini Sakarya Meydanı'na taşıdı. Sakarya Meydanı’nda ki etkinliklere Tanrıverdi, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Manisa İl Turizm ve Kültür Müdürü Erdinç Karaköse, Manisalılar Mesir ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda Egeli katıldı. Manisalılar Mesir ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen etkinliklerde, Ankara'nın göbeği Sakarya Meydanı'nda Şehzade Mehteran Ekibi mehter marşları ile konser verirken, zeybek ekibi oyunları ile başkentlilere renkli ve heyecanlı dakikalar yaşattı.

MESİR MACUNU İÇİN KAPIŞTILAR

Temsili olarak Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman at üzerinde meydanda gösteri yaparken, konser sonrasında, at arabası üzerinden Ankaralılara mesir saçım töreni düzenlediler. Bu yıl ikinci kez Sakarya Meydanı'nın da mesir macunu saçım törenlerine tanık olan Ankaralılar, atılan macunlara sahip olmak için adeta birbirleriyle yarıştılar. Daha sonra mehteran bölüğünün eşliğinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Sakarya Caddesi'nden Mithatpaşa Caddesi'ne kadar Şehzadeler Mehter ekibi marşları eşliğinde yürüyüşe çok sayıda vatandaş katılırken yer yer mehteran bölüğü alkışlandı.

Mehter takımının 'Türkiye’m' marşını söylerken çok sayıda vatandaş tarafından birlikte tempo tutuldu.